„Rok Gryfa Pomorskiego – w 80 rocznicę uwięzienia w KL Stutthof”

„Rok Gryfa Pomorskiego - w 80 rocznicę uwięzienia w KL Stutthof”

W 2023 oraz w pierwszym kwartale 2024 roku odbył się szereg wydarzeń upamiętniających i szerzących wiedzę o Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” , który przygotowały dla mieszkańców Pomorza i nie tylko: Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Fundacja  Towarzystwo Projektów Edukacyjnych. Patronat nad częścią edukacyjną objął Kurator Oświaty w Gdańsku.

Wszystkie wydarzenia nawiązywały do historii TOW Gryf Pomorski, który ma trudną i historię i zajmuje niezmiennie ważne miejsce w sercach wielu pokoleń Pomorzan. Przypomnieniu, jak ważne były działania członków TOW Gryfa Pomorskiego posłużyła wielkoformatowa wystawa zewnętrzna podróżująca po Polsce, teraz ponownie otwarta przy ul. Pomorskiej 1 w Tczewie. Jednak wystawa to nie wszystko, wydarzenia w projekcie obejmowały także konferencję dla nauczycieli, opowieści muzyczne, premierę dokumentu o Gryfie Pomorskim oraz konkurs „TOW Gryf Pomorski. Bohaterowie wczoraj, pamięć dziś”.

Konkurs będący ostatnim wydarzeniem off-olinowym projektu dotarł do swojego finałowego etapu. Już 16 kwietnia o godzinie 11.00 w Miejskiej bibliotece Publicznej w Tczewie odbędzie się uroczysta gala. Obecność mediów na wydarzeniu jest będzie bardzo ważna nie tylko dla docenienia wysiłków młodzieży w kultywowanie historii Pomorza, ale również by ponieść historię dalej. Galę konkursu wieńczącego projekt zaszczycą potomkowie Tajnej Organizacji Wojskowej, a także przedstawiciele ośrodków kulturalnych.

Konkurs „TOW Gryf Pomorski. Bohaterowie wczoraj, pamięć dziś”

Zasłyszane opowieści to jedno, prawdziwym przywilejem jest możliwość przekazywania zdobytej wiedzy dalej w świat. Dlatego też Istotnym elementem całego projektu jest konkurs zatytułowany „TOW Gryf Pomorski. Bohaterowie wczoraj, pamięć dziś” na którego Galę finałową pragniemy Państwa zaprosić. 

WYSTAWA WIELKOFORMATOWA „Gryf pod znakiem Orła Białego. W walce o polskie Pomorze 1939–1945”

Wystawa autorstwa wybitnych specjalistów w dziedzinie historii Gryfa Pomorskiego: dr Danuty Drywy, prof. dr hab. Bogdana Chrzanowskiego, prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowskiego, dr Krzysztofa Kordy oraz Lecha J. Zdrojewskiego. Wystawa edukacyjna to chronologiczny przegląd ważnych momentów z dziejów Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Tablice prezentują bogatą kolekcję zdjęć, dokumentów i map. Ekspozycja nie tylko przybliża działania „Gryfa Pomorskiego”, ale również opowiada o życiu jego członków – zarówno mężczyzn, jak i kobiet, którzy walczyli o wolność Polski. Wystawa jest upamiętnieniem ich odwagi i poświęcenia, dając zwiedzającym możliwość poznania osobistych historii tych bohaterów.

OPOWIEŚĆ MUZYCZNA „Gryf Pomorski”

Muzyczny opowieść „Gryf Pomorski” to artystyczne przedstawienie historii Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz jej wpływu na losy mieszkańców Pomorza w czasie II wojny światowej. Skomponowany przez Tomasza Budzyńskiego, Darka Budkiewicza i Michała Jacaszka, program składał się z utworów inspirowanych autentycznymi tekstami i wydarzeniami z tamtych lat. Muzyczną opowieść składała się z kilku części dotykających kluczowych aspektów działalności „Gryfa Pomorskiego” – od heroicznej obrony Oksywia, poprzez niemiecki terror, aż po odważne akcje zbrojne organizacji. Teksty utworów, autorstwa Wojciecha Byrskiego i Sylwestra Szweda, wnikliwie oddawały ducha oporu i determinację mieszkańców Pomorza. Całość tworzyła emocjonalną i porywającą opowieść, stanowiąc zarazem hołd dla bohaterów tamtych czasów.

KOKNERENCJA DYDKATYCZNO – HISTORYCZNA

Zorganizowana przez Muzeum Stutthof w Sztutowie konferencja stała się wydarzeniem o wyjątkowej randze, skupiając delegacje z 90 renomowanych placówek oświatowych z terenu Pomorza Celem wydarzenia jest przybliżenie historii tej mało znanej organizacji działającej podczas II wojny światowej, szczególnie młodszemu pokoleniu. Konferencja skierowana była do nauczycieli przedmiotów humanistycznych, oferując im multimedialne lekcje, pakiety metodyczne, a szkołom – wystawy i materiały edukacyjne.

„GRYF POMORSKI. ZAPOMNIANI BOHATEROWIE” FILM DOKUMENTALNY

W szeregu wydarzeń kulturalno-historycznych nie mogło zabraknąć filmu dokumentalnego. „Gryf Pomorski. Zapomniani bohaterowie” w reżyserii Michała Szymanowicza. Miał on swoją premierę w grudniu 2023, stanowiąc istotne wydarzenie, które zgromadziło ponad 230 widzów w Żuławskim Parku Historycznym. Dokument ten, odkrywa historię Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” i jej znaczących założycieli. Na premierze Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, zaznaczył, że opowieść o członkach „Gryfa Pomorskiego” to nie tylko historia losów mieszkańców Pomorza podczas II wojny światowej, ale przede wszystkim relacja o ich poświęceniu, oddaniu ojczyźnie i głębokim patriotyzmie.

***

Projekt „Rok Gryfa Pomorskiego – w 80 rocznicę uwięzienia w KL Stutthof” realizowany przez Muzeum Stutthof w Sztutowie. Dofinansowanego z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.